دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

ندول تیروئیدی:رفع گره های درون غده تیروئید با هورمون تراپی و جراحی

ندول های تیروئید توده هایی هستند که معمولاً در غده تیروئید غیر طبیعی ایجاد می‌شوند. معمولاً ، این رشد غیر طبیعی بافت تیروئید به هیچ وجه علائمی را ایجاد نمی‌کند. شما اغلب نمی‌دانید که گره تیروئید دارید تا اینکه پزشک در طول معاینه معمول آن را کشف می‌کند. یا ممکن است پزشک شما هنگام اسکن ناحیه گردن که به دلایل دیگری و برای بررسی بیماری‌های دیگری انجام می‌شود، آن را کشف کند. با این حال ، برخی از ندول های تیروئید ممکن است به اندازه کافی بزرگ شوند که قابل مشاهده باشند یا بلع یا نفس کشیدن را دشوار کنند. گزینه‌های درمانی بستگی به نوع ندول تیرویید شما دارد.

اگرچه اکثر ندول های تیروئید غیر سرطانی هستند و مشکلی ایجاد نمی کنند ، از پزشک خود بخواهید هر نوع تورم غیرمعمول در گردن شما را ارزیابی کند ، به خصوص اگر در تنفس یا بلع مشکل دارید. ارزیابی احتمالی سرطان مهم است. در صورت بروز علائم و نشانه های پرکاری تیروئید ، مانند:

 • کاهش وزن ناگهانی اگرچه اشتهای شما طبیعی است یا افزایش یافته است
 • تپش قلب
 • مشکلات مربوط به خواب
 • ضعف عضلانی
 • عصبی بودن یا تحریک پذیری

همچنین اگر علائم و نشانه هایی دارید که ممکن است باعث شود غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند (کم کاری تیروئید)، به پزشک مراجعه کنید. این علائم شامل موارد زیر است:

 • احساس سرما
 • احساس خستگی زود هنگام
 • پوست خشک
 • مشکلات حافظه
 • افسردگی
 • یبوست

علت های ایجاد ندول تیروئید 


علت های ایجاد ندول تیروئید-compressed

ندول های تیروئید نوعی رشد غیر طبیعی بافت غده تیروئید هستند که اغلب خوش خیم هستند – اما ممکن است در بعضی از افراد سرطانی باشد. برخی افراد یک گره دارند ، در حالی که برخی دیگر تعداد زیادی از این گره‌ها را دارند. ندول های تیروئید ممکن است دارای بافت جامد و یا پر از خون یا مایعات دیگر باشند. گره‌های تیروئید بسیار شایع هستند و تقریباً نیمی از افراد در سن 60 سالگی حداقل یک گره دارند. چندین بیماری می‌تواند باعث ایجاد گره در غده تیروئید شما شود ، از جمله:

 • رشد بیش از حد بافت طبیعی تیروئید. رشد بیش از حد بافت طبیعی تیروئید گاهی اوقات به عنوان یک آدنوم تیروئید نیز گفته می‌شود. هنوز مشخص نیست که چرا این اتفاق می‌افتد ، اما این رشد غیرعادی جزو بیماری سرطان نیست و جدی تلقی نمی‌شود مگر اینکه اندازه آن باعث ایجاد علائم آزار دهنده شود. برخی از آدنوم های تیروئید منجر به پرکاری تیروئید می‌شوند.
 • کیست تیروئید. حفره‌های پر از مایعات (کیست) در تیروئید بیشتر از انحطاط آدنوم تیروئید است. اغلب ، اجزای جامد با مایع موجود در کیست‌های تیروئید مخلوط می‌شوند. کیست معمولاً غیر سرطانی است ، اما گاهی اوقات حاوی اجزای جامد سرطانی است.
 • التهاب مزمن تیروئید. بیماری هاشیموتو ، یک اختلال تیروئیدی، که می‌تواند باعث التهاب تیروئید و در نتیجه گره‌های بزرگ شده شود. این بیماری اغلب با کم کاری تیروئید همراه است.
 • گواتر مولتی ندولار. اصطلاح گواتر برای توصیف هرگونه بزرگ شدن غده تیروئید استفاده می‌شود ، که می‌تواند ناشی از کمبود ید یا اختلال تیروئید باشد. گواتر مولتی ندولار حاوی چندین گره مجزا در تیروئید است ، اما علت آن مشخص نیست.
 • سرطان تیروئید. احتمال اینکه گره تیروئید سرطانی باشد ، اندک است. با این حال ، گره ای که بزرگ و سخت باشد و یا باعث درد یا ناراحتی شود نگران کننده تر است. در صورتی که این ندول ها را داشته باشید به احتمال زیاد می‌خواهید آن را توسط پزشک معاینه شود. برخی از عوامل خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش می‌دهد ، مانند سابقه خانوادگی تیروئید یا سایر سرطان‌های غدد درون ریز و داشتن سابقه تماس با اشعه در طول درمان‌های پزشکی یا ناشی از عواقب درمان هسته‌ای ایجاد شده باشد.
 • کمبود ید. کمبود ید در رژیم غذایی شما گاهی اوقات می‌تواند باعث شود غده تیروئید شما به گره‌های تیروئید مبتلا شود. اما کمبود ید در ایالات متحده شایع نیست. در این کشور ید به طور مرتب به نمک سفره و غذاهای دیگر اضافه می‌شود.

علائم ندول‌های تیروئید 


ندولهای تیروئید اغلب علائمی ایجاد نمی‌کنند. با این وجود ، بعضی اوقات بافت یک گره تیروئیدی باعث تولید بیش از حد هورمون‌های تیروئید تریودوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) می‌شوند، و شما ممکن است علائم زیر را برای بیماری پرکاری تیروئید را داشته باشید ، این بدان معنی است که تیروئید شما بیش از حد فعال است و دارای علائم زیر است:

 • اضطراب
 • تحریک پذیری یا عصبانیت
 • عصبی بودن، بیش فعالی
 • عرق کردن یا حساسیت به دمای بالا
 • ضربان قلب بالا و تپش قلب
 • لرزش دست (لرزیدن)
 • ریزش مو
 • حرکات مکرر روده یا اسهال
 • کاهش وزن
 • دوره قاعدگی از دست رفته یا سبک

علاوه بر این ، گره‌های بزرگ‌تر ممکن است باعث ایجاد مشکلات بلع و مشکلات تنفسی ، کوفتگی و درد گردن شوند.

اگر ندول دارید، چه کاری انجام دهید؟ 


اگر ندول دارید ، چه کاری انجام دهید؟ 

به یاد داشته باشید ، اکثریت ندول های غده تیروئید خوش خیم هستند. ندول باید توسط پزشک معالج که در این زمینه مهارت دارد، ارزیابی شود. غدد درون ریز و جراح متخصص تیروئید به طور منظم با این مشکلات مقابله می‌کنند ، اما بسیاری از پزشکان متخصص خانواده ، پزشکان داخلی و جراحان عمومی و متخصص گوش و حلق و بینی (جراحان گوش و حلق و بینی) نیز در رفع گره‌های تیروئید مهارت دارند.

یکی از اولین کارهایی که یک پزشک باید انجام دهد طرح دو سوال مهم در مورد سلامتی شما و مشکلات احتمالی تیروئید است. سوال اول این است که آیا شما به عنوان یک کودک یا نوجوان در معرض اشعه هسته ای قرار گرفته‌اید یا تحت درمان با اشعه قرار گرفته‌اید یا خیر. و سوال دوم این است که آیا سابقه خانوادگی سرطان تیروئید یا سایر بیماری‌های غدد درون ریز در خانواده شما وجود دارد یا خیر.

قرار گرفتن در معرض تشعشع چه تاثیری در ابتلا به بیماری دارد؟ 

پرتوهای یونیزاسیون برای چندین سال شناخته شده است که همراه با افزایش بروز سرطان تیروئید است. خطر بسیار اندک است و میزان قرار گرفتن در معرض اشعه بیشتر از آن است که در اثر استفاده روزمره از اشعه ایکس تولید می‌شود. به طور معمول بین قرار گرفتن در معرض اشعه و ایجاد سرطان تیروئید 5 سال تاخیر وجود دارد.

استفاده از اشعه گاها  در بین دهه های 1920 و 1950 برای درمان برخی از بیماری‌های سر و گردن مانند لوزه‌های بزرگ شده ، برخی بیماری‌های پوستی (مانند آکنه شدید) و سینوزیت استفاده می‌شد. آزمایش‌هایی برای بررسی احتمال ابتلا به سرطان تیروئید در اثر قرار گرفتن در معرض تابش اشعه در ایالات متحده انجام شده است. این مطالعات اپیدمیولوژیک مشخص کرد که آزمایش‌های هسته ای احتمالاً تعداد سرطان‌های تیروئید در آمریکایی‌ها طی دهه‌های آینده را افزایش می‌دهد.

با این حال ، خطر ابتلا برای آن دسته از بیمارانی که سال‌ها در نزدیکی سایتهای آزمایشی زندگی می‌کنند ، بیشتر است. اگر خبرهای خوبی از این گزارش وجود داشته باشد ، این است که این سرطان‌ها به طور معمول از سرطان پاپیلری تیروئید با تمایز خوب برخوردار خواهند بود ، که دارای پیش آگهی عالی با میزان درمان بسیار بالا است. با وجود این خطرات، سرطان تیروئید هنوز هم نسبتاً نادر و معمولاً بسیار قابل درمان است.

انواع ارثی سرطان تیروئید بسیار نادر است. یک نوع سرطان تیروئید که ممکن است پیوند ژنتیکی بالاتری داشته باشد ، به آن سرطان مدولاری تیروئید گفته می‌شود. تقریباً فقط 3٪ از کل مبتلایان به سرطان‌های تیروئید به سرطان مدولاری تیروئید مبتلا هستند و از این تعداد ، کمتر از نیمی از آن‌ها در اثر وراثت به این بیماری مبتلا شده‌اند.

درمان ندول های تیروئیدی خوش خیم


بهترین روش‌های درمانی برای ندول های تیروئید به شرح زیر است:

تحت نظر گرفتن (رایج‌ترین) 

اگر بیوپسی گره تیروئید نشان دهد که این گره خوش خیم است ، به سادگی تحت نظر گرفتن بیمار و گره تیروئید اغلب مناسب‌ترین روش درمان آن است. مدت زمان تحت نظر گرفتن تا حدودی به صورت دلخواه است. تحت نظر گرفتن (یا نظارت) معمولاً به معنای تکرار آزمایش خونی تیروئید ، سونوگرافی و معاینه جسمی در عرض یک سال است. اگر اندازه گره تیروئید افزایش یابد یا علائمی ایجاد کند ، ممکن است بیوپسی تکراری یا مداخله دیگری نشان داده شود. ندول های تیروئید که در طی یک سال تغییر نمی‌کنند ، هرگز به هیچ درمانی نیاز ندارند.

هورمون درمانی تیروئید 

اگرچه هیچ مدرکی برای اثبات این نکته وجود ندارد که مصرف هورمون تیروئید بر رشد ندولهای خوش خیم تیروئید اثر بگذارد ، اما تمرین تجویز هورمون تیروئید برای ندولهای خوش خیم تیروئید ادامه دارد. از لحاظ تئوری ، تجویز هورمون تیروئید می‌تواند باعث کاهش هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) غده هیپوفیز و در نتیجه تحریک رشد بافت تیروئید شود.

ید رادیو اکتیو یا فرسایش الکلی 

ندولهایی که بیش از حد هورمون‌های تیروئید T3 و T4 را تشکیل می‌دهند ممکن است با ید رادیواکتیو یا فرسایش الکلی درمان شوند. ید رادیو اکتیو به عنوان قرص داده می‌شود و باعث می‌شود غده تیروئید کوچک شود و باعث کم شدن هورمون تیروئید شود. ید رادیواکتیو فقط توسط غده تیروئید جذب می‌شود ، بنابراین به سلول‌های دیگر بدن شما آسیب نمی‌رساند. فرسایش الکلی شامل تزریق الکل به گره‌های تیروئید (ها) با استفاده از یک سوزن بسیار کوچک است. این درمان باعث می‌شود گره‌ها کوچک شوند و هورمون تیروئید کمتری ایجاد کنند.

جراحی 

گاهی اوقات گره‌های خوش خیم تیروئید با جراحی کنترل می‌شوند. برخی از دلایل احتمالی برای از بین بردن ندولهای خوش خیم تیروئید عبارت‌اند از:

 • اندازه بزرگ (تولید توده قابل مشاهده در گردن)
 • ایجاد علائمی مانند فشار یا ناراحتی در لوله تنفس یا لوله بلع (مری).
 • تولید بیش از حد یا زیاد هورمون تیروئید.
 • علائم نامشخص یا مشکوک سرطان در بیوپسی FNA.
 • گواترهای مولتی مدولار که علائمی را ایجاد می‌کنند

ید رادیواکتیو یا فرسایش الکلی 

عوارض 


عوارض مرتبط با برخی ندول های تیروئید عبارت‌اند از:

 • ایجاد مشکل در بلع یا نفس کشیدن. گره‌های بزرگ یا گواتر چند لایه می‌توانند در بلع یا نفس کشیدن شما اختلال ایجاد کنند.
 • پرکاری تیروئید. هنگام تولید گره یا گواتر هورمون تیروئید ممکن است مشکلاتی ایجاد شود که منجر به تولید مقادیر اضافی هورمون در بدن شود. پرکاری تیروئید می‌تواند منجر به کاهش وزن ، ضعف عضلات ، عدم تحمل گرما و اضطراب یا تحریک پذیری شود. از عوارض بالقوه پرکاری تیروئید می‌توان به ضربان قلب نامنظم ، ضعف استخوان‌ها و بحران تیروتوکسیک ، شدت بخشیدن به علائم و علائم نادر اما بالقوه خطرناک برای زندگی اشاره کرد که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
 • مشکلات مربوط به جراحی ندول تیروئید. اگر پزشک شما عمل جراحی را برای برداشتن گره توصیه می‌کند ، ممکن است شما در طول عمر خود از مواد جایگزین هورمون تیروئید استفاده کنید.

آیا می‌توان از ندول های تیروئید پیش گیری کرد؟ 


هیچ راهی برای جلوگیری از ایجاد گره تیروئید وجود ندارد. اگر به گره تیروئید مبتلا شده باشید ، متخصص غدد شما اقدامات لازم را برای از بین بردن یا کنترل آن انجام می‌دهد یا به سادگی آن را در یک مدت معین تحت نظارت قرار می‌دهد. اکثر گره‌های غیر سرطانی مضر نیستند و بسیاری از افراد نیازی به درمان ندارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *